Ne Zaman Başlıyor

Noel (Christmas) Ne Zaman Başlıyor?

19.12.2018
130
Noel (Christmas) Ne Zaman Başlıyor?
Reklam

Özellikle Hristiyan aleminin kutsal günlerden birisi olarak gördüğü Noel bir diğer adıyla Christmas, her yıl geleneksel şekilde kutlanmaktadır. Peki Noel (Christmas) ne zaman başlıyor?

Hz. İsa’nın doğum gününü anmak adına her yıl geleneksel şekilde Noel kutlanmaktadır. Dünyadaki sayısı milyarlara dayanan Hristiyan alemi insanları tarafından hem kutsal hem de kültürel bir gün olarak kutlanmaktadır. Birden fazla ülkede Noel günü tatil olarak ilan edilir. Aynı zamanda Hristiyanlar tarafından çeşitli etkinlikler ile kutlanır. Bazı ülkelerde ise Noel Arifesi olarak değerlendirilen Christmas, Noel’den daha önemli bir gün olarak kutlanmaktadır.

Noel (Christmas) ne zaman başlıyor

Hz. İsa’nın doğum gününe ilişkin herhangi bir net tarih bilinmiyor olsa da, Hristiyan Kilisesi 4’üncü yüzyıldan bu yana doğum gününü kutlamaktadır. Günümüzde birden fazla Hristiyanlar ise Miladı Takvim’i baz alarak kutlamalarını gerçekleştirir.

Noel (Christmas) her yıl Jülyen Takvimi esas alınarak 25 Aralık tarihinde kutlanmaktadır. Yani 2018 yılı kutlamaları için geçerli tarih de bu olacaktır.

Her ne kadar Noel günü konusunda Hristiyanlar aleminde farklı günlerde kutlama yapanlar olsa da, ortak karar olan 25 Aralık günü kutlanmaktadır.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ne Zaman Başlıyor - 2018