Ne Zaman Başlıyor

Plastik Poşet Paralı Olmaya Ne Zaman Başlıyor?

26.11.2018
144
Plastik Poşet Paralı Olmaya Ne Zaman Başlıyor?
Reklam

Alışverişte kullanılan plastik poşetler için en az 25 kuruş fiyat uygulanması TBMM’de görüşülmeye devam ediyor.

Hafif madde olmasından dolayı, sık şekilde kullanılmaya devam eden plastik poşetler çevre kirliliğine neden oluyor. Plastik poşette kullanımın azaltılması adına yapılan kanun tasarısı 1 Ocak tarihi itibariyle Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nce daha önce değerlendirilmişti. Hem görsel hemde çevresel açıdan kirliliğin önüne geçebilmek adına, gereksiz şekilde kullanımı yapılan poşetlerin azaltılmasını sağlamak amacıyla bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın getirmiş olduğu yasal düzenleme ile birlikte 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik poşetler ücretli şekilde satılmaya başlanacak. Sektöre gerekli şekilde uyum sağlanması için bakanlık tarafından verilen süre ise 1 yıl ile sınırlı olacak.

Plastik Poşet Ücreti Fiyatı Ne Olacak?

Çevre Kanunu ile birlikte Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM’de oylamaya sunulduktan sonra teklif hakkında detaylandırma hakkında bir görüşme yapılacak. Mevcut teklif uyarınca plastik poşet fiyatı 25 kuruş olacak. Aynı zamanda poşetleri ücretsiz şekilde veren kurumlar ise kapalı şekilde satış yaptıkları alanın metrekaresi 10 TL üzerinden ceza uygulanacak. Yani 100 metrekare alana sahip olan bir iş yeri 1000 TL gibi bir cezai işleme tabi tutulacak.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ne Zaman Başlıyor - 2018