Ne Zaman Başlıyor

Yerel Seçimler Ne Zaman Başlıyor?

11.12.2018
143
Yerel Seçimler Ne Zaman Başlıyor?
Reklam

Yerel seçim hazırlıklarına hız kesmeden devam eden partilerden sonra, seçim tarihi ile ilgili konu tekrar gündeme geldi. Mevcut yasaya göre seçim takvimine girilmesini takip eden bir ay öncesinde aday olacaklar kamu görevleri ve parti teşkilatlarından istifa etmeleri gerekmektedir. YSK tarafından 12 Kasım itibariyle yerel seçim hazırlıklarına başlanmış durumda peki yerel seçimler ne zaman başlıyor?

Siyasi partilerin yaptığı açıklamalardan sonra yerel seçim tarihiyle ilgili sorgulamalar hızlanmış oldu. Geçtiğimiz 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonrasında seçmenler bir kez daha sandık başına gidecek. Yapılan planlamada herhangi bir değişikliğe gidilmez ise, seçim takvimi 2 Ocak 2019 tarihinde start verilecek.

yerel seçimler ne zaman başlıyor

Yüksek Seçim Kurulu takvimine göre yerel seçimler herhangi bir karar değişikliğine gidilmez ise 30 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek. Şuan için erken seçim yapılıp yapılmayacağı konusunda ise herhangi bir karar alınmış değil.

Yerel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

Türkiye’de siyasi açıdan genel seçimler ne kadar önemli ise, yerel seçimlerde bir o kadar öneme sahiptir. Özellikle siyasi partiler tarafından kullanılan ‘’İstanbul’u yöneten Türkiye’yi yönetir’’ sözü anlayışı 81 ilde hakimliğini sürdürmektedir.
Türkiye’de yerel seçimler 5 yılda bir olmak üzere tekrar edilmektedir. Son yerel seçimler 2014 yılında yapılmıştır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ne Zaman Başlıyor - 2018